loading...
وبلاگ علمی بیگ بنگ
ی

تب

آخرین ارسال های انجمن
mr.bang بازدید : 281 پنجشنبه 21 اسفند 1393 نظرات (0)
به گزارش بیگ بنگ، لری کرامر  از دانشگاه پزشکی تگزاس و همکارانش از ۲۷ نفر از فضانوردان ناسا بعد از اینکه به طور متوسط ۱۰۸ روز را در فضا گذرانده بودند اسکن MRI گرفتند. ۴ نفر از آنها دچار تورم عصب بینایی، ۳ نفر پیچ خوردگی غلاف بینایی و ۶ نفر هم پهن شدگی کره چشم شده بودند. دگرگونی های این چنینی همراه با پرفشاری ایدیوپاتیک داخل جمجمه، یک حالت نادر است که در آن فشار خون و دیگر مایعات داخل مغز به طرزی غیرعادی بالاست. افرادی با این شرایط سر درد، حالت تهوع، استفراغ و مشکلات بینایی از جمله نابینایی را تجربه می کنند.
 
این دگرگونی ها احتمالاً به دلیل زندگی در گرانش صفر فضا ایجاد شده اند. طبق گفته کرامر :« یک مکانیزم احتمالی این است که خونی که در حالت عادی در ران ها جمع می شود، به طرف جمجمه رفته و باعث بالا رفتن فشار می شود.» یافته ها با نتایج یک بررسی که سال پیش بر روی ۳۰۰ فضانورد انجام شده بود مطابقت دارد؛ در ۲۹ درصد فضانوردان ماموریت های کوتاه مدت و ۶۰ درصد فضانوردان ماموریت های بلند مدت، ضعیف شدن بینایی گزارش شده بود.
 
جیسون کرینگ از دانشگاه هوانوردی امبری ریدل فلوریدا که در زمینه میزان کارایی انسان در نقاط دوردست تحقیق میکند نگرانی خود را اینگونه بیان می کند:« اگر فضانوردان این دگرگونی ها را بعد از تنها ۱۰۰ روز اقامت در فضا ابراز می کنند، در یک پرواز سه ساله به مریخ چه خواهد شد؟ کاهش بینایی می تواند به توانایی فضانوردان برای انجام دادن وظایف معمولی ماموریت شان که شامل بررسی نمایشگرها و هدایت سفینه در مسیر پرصخره مریخ می شود، آسیب بزند. این احتمال با چیزهایی که تا به حال در مورد نحوه تاثیر میکرو گرانش بر روی ماهیچه ها و استخوان ها فهمیده ایم، ترکیب شده و آینده ی بسیار غم انگیزی را برای پرواز های فضایی انسان ترسیم می کند مگر این که ما شروع به توسعه اقدام های متقابل و مؤثر کنیم.»
 
کرامر خاطر نشان کرد که ناسا موضوع را در دست بررسی قرار داده و پس از شروع مطالعات، تمام فضانوردان اسکن های منظم مغزی انجام می دهند که یک خط مبدأ را فراهم می آورد که هر دگرگونی را آشکار می کند. او هم چنین بر این باور است که شاید از طریق اطلاعات پزشکی، تشخیص میزان خطر آسیب های بینایی برای فضانوردان قبل از ارسال آنها به فضا ممکن باشد.
 
ترجمه: محسن کرمی / سایت علمی بیگ بنگ
 
منبع: newscientist
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نویسندگان
  کدهای اختصاصی

  تبلیغات
  حمایت

  اگر از وب ما خوشتون اومده می تونید کد زیرو در قالب خود بگذارید و از ما حمایت کنید

  انجمن