loading...
وبلاگ علمی بیگ بنگ
ی

تب

آخرین ارسال های انجمن
mr.bang بازدید : 436 سه شنبه 18 فروردین 1394 نظرات (1)

به گزارش بیگ بنگ به نقل از همشهری، به گفته ناسا این عنصر به صورت غیرمستقیم و در شکل اکسید نیتریک زمانی کشف شد که خاک نمونه‌برداری شده توسط طیف‌سنج کروماتوگراف تجزیه‌گر کنجکاوی حرارت دید. این ابزار ترکیبات نیتروژنی مختلفی را از قبیل اکسید نیتریک کشف کرد که محصول تجزیه نیترات است و مقدار آن به اندازه‌ای است که نشان می‌دهد نیترات نسبت به دیگر ترکیبات منبع محتمل‌تری برای وجود چنین ترکیباتی بوده‌است.


نیتراتها(NO3) مولکول‌هایی حاوی نیتروژن و اکسیژن هستند که ترکیبی حیاتی در زیست به شمار رفته و می‌توان آن را در DNA، پروتئین‌ها و دیگر انواع مولکول‌های ارگانیک یافت. نیتروژن بر روی زمین بیشتر در شکل گازی وجود دارد، اما گیاهان و باکتری‌ها از توانایی تبدیل کردن مولکول‌های نیتروژن به نیترات برخوردارند، به این شکل دیگر ارگانیزم‌ها نیز می‌توانند از آنها استفاده کنند. همچنین رعد و برق یا شهاب‌ سنگ‌ها نیز می‌توانند این ترکیبات را ایجاد کرده و یا حمل کنند.


نیترات‌های کشف شده توسط کنجکاوی از میان شن‌های بادآورده و غبارهای جمع‌آوری شده در منطقه راک نست و همچنین نمونه‌های حفاری شده از رسوبات گلسنگی در خلیج یلونایف در مریخ استخراج شده‌اند. تنوع ترکیبات به دست آمده باعث شده تا ناسا به این نتیجه برسد نیترات‌ها به وفور در مریخ یافت می‌شوند و تراکم آنها در خاک مریخ هزار و ۱۰۰ بخش در هر منطقه حفاری است. به گفته ناسا این نیترات‌ها پایه‌ای ارگانیک ندارند، اما از آنجایی اهمیت دارند که بقای آنها نشان از حیات باستانی در مریخ دارد. نتایج این تحقیقات در pnas منتشر شده است.


منابع بیشتر: NASA , gizmag

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب
این نظر توسط چاپ فلز در تاریخ 1394/04/03 و 11:44 دقیقه ارسال شده است

آخ کی میشه بریم مریخ زندگی کنیم. حتی تصورش هم قشنگه.
من فک میکنم با این آزمایش هایی که دارن رو مریخ میکنن خودمون کم کم داریم مولکول های حیات رو به مریخ وارد میکنیم.
پاسخ : الان هم داره همین اتفاق می اقته : )
گروه ی که قرار توسط ناسا به مریخ برن
بدون بازگشت


کد امنیتی رفرش
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نویسندگان
  کدهای اختصاصی

  تبلیغات
  حمایت

  اگر از وب ما خوشتون اومده می تونید کد زیرو در قالب خود بگذارید و از ما حمایت کنید

  انجمن